איך ללמוד למבחן?

המורה בדיוק הודיעה שבשבוע הבא יהיה מבחן במתמטיקה. בדיקה מהירה ביומן מגלה שיום לפני כן יש מבחן גדול בהסטוריה, וחוץ מזה יש גם הכתבה באנגלית באותו שבוע. די, זה כבר ממש מוגזם. איך אפשר להספיק ללמוד לכל המבחנים האלה?קודם כל תצאו מההיסטריה. יש כמה טיפים שיכולים לעזור לכם ללמוד ולעבור את שלושת המבחנים האלה בהצלחה.

תחילו ללמוד בכיתה
אין מה לעשות, צריך להתחיל ללמוד כבר בכיתה. במקום לשלוח סמסים כל השיעור, תקשיבו קצת כדי שיהיה לכם מושג על מה אתם לומדים בכלל. זה כבר יקל עליכם. ואם גם תסכמו את מה שהמורה אומרת, בכלל שיחקתם אותה. יהיה לכם חומר מעולה ללמוד ממנו למבחן. במקרה הכי גרוע תתחנפו קצת למי שיודע לסכם טוב ותקחו ממנו חומרים. חומר מאורגן הוא הדבר הכי חשוב כדי להתחיל ללמוד למבחן.

ניהול זמן
כדי להיות יעילים ולהמנע מבזבוז זמן, חלקו את החומר לנושאים קטנים, ותכננו מראש כמה זמן אתם מתכוונים להשקיע בכל נושא. למשל - 5 שעות בשביל לעשות סיכום טוב של כל החומר, שעתיים של חזרה על כל נושא ועוד שעתיים של תרגילים על כל נושא. חלקו את השעות האלה על פני הימים שנותרו עד המבחן, וכך תוכלו להיות בטוחים שתספיקו לעבור על כל החומר ולהגיע מוכנים למבחן.

אבל הי! שעתיים שבהן אתם פותרים תרגילים בטריגונומטריה לא כוללות 5 גיחות למקרר וכמה הצצות למחשב כדי לראות מי מחובר לצ'אט.

מנות קטנות
כדי לא להבהל מהכמויות האדירות של החומר, אתם יכולים לחלק אותו לחלקים קטנים. אם תסתכלו על כל תת נושא בנפרד, הוא יראה לכם הרבה פחות מפחיד.

בטח יש נושאים שאתם מסתדרים איתם יותר טוב וכאלה שאתם פחות מיודדים איתם. תתחילו עם הנושאים שיותר קלים לכם, וכך תדעו שלפחות חלק מהחומר אתם יודעים טוב.

לגבי הנושאים שאתם מתקשים בהם - תוכלו להקדיש להם יותר זמן לימוד, וגם לבקש מחברים או ממורים שיעזרו לכם להבין אותם.

קחו הפסקה
אם החלטתם שאתם פותרים אינטגרלים במשך שעתיים, זה לא אומר שנדבקתם לכיסא. יותר יעיל לקום בערך כל 45 דקות (לא סתם זה הזמן שנמשך שיעור), לשתות משהו, לחלץ את העצמות המסכנות שלכם ולחזור ללמוד. הכוונה היא לא לראות תכנית טלויזיה או לעשות שיחת נפש עם חברה בזמן ההפסקה הזאת, אלא רק להתרענן לכמה דקות.

אני אלמד כבר מחר ועוד תירוצים
בדיוק יש כוכב נולד בטלויזיה וגם הבטחתי לדודה של סבתא שלי שאקפוץ לבקר. כמו שניחשתם, זה לא תירוץ טוב. הכי קל לדחות למחר (ומחר אפשר לדחות שוב) אבל כך תגיעו לרגע האחרון לחוצים ועצבניים, ולא מוכנים למבחן. את הלילה שלפני המבחן תקדישו לטיפוס על הקירות וצרחות על כל מי שמתקרב אליכם, מה שלא ממש יעזור לכם לקלוט באיזו שנה נחתם הסכם ורסאי.

תכנית לימודים שאתם יכולים לעמוד בה תעזור לכם באמת לשבת וללמוד. אל תעמיסו על עצמכם יותר ממה שאתם מסוגלים (כן, אתם מסוגלים לשבת יותר מ-20 דקות, לא תתנוונו מזה) והשאירו גם זמן להפסקות, לחברים ולדברים שאתם אוהבים לעשות.

גם ללמוד עם חברים יכול לעזור לכם. מעבר לזה שתוכלו לעזור אחד לשני, יהיה לכם יותר קשה להתחמק.

מה יצא לי מזה?
אם תעבדו לפי השיטות האלה, יכול להיות שתרגישו קצת יותר חרשנים מהרגיל. אבל אם תחשבו על זה תגלו שאתם לא מקדישים למבחן יותר זמן. מה שקורה זה שבמקום לבלות שעתיים בדאגה לאיך תעברו את המבחן, אתם מקדישים את השעתיים האלה ללימוד יעיל למבחן.

השיטות האלה יאפשרו לכם לעבור את הימים שלפני המבחן עם הרבה פחות לחץ, ולהגיע למבחן בתחושה שאתם יכולים לעשות אותו כמו שצריך.