נשק חברתי - איך להתמודד עם רכילויות ושמועות

קרה לכם שמישהו דיבר אליכם מגעיל? סיפרתם סוד לחברה הכי טובה ולמחרת כל השכבה ידעה אותו? החבר הכי טוב שלכם מתעלם מכם כשאתם בחברה? מסתבר שכמעט כולם עוברים את זה, גם אם לא נעים להם להודות בכך.


 
מלחמה ללא כלי נשק היא מלחמה לכל דבר, רק שבמקום טילים מונחי מטרה ולווייני ריגול משתמשים בה במילים. עלבונות, הפצת שמועות ורכילות מרושעת הם כלי נשק מתוחכמים מאד, ואם הם מכוונים למטרה הפגיעה שלהם יכולה להיות חזקה.

הדרך למעלה
מי שמשתמש בנשק המילים, בדרך כלל עושה את זה כדי להיות פופולארי יותר. יש כאלה שמכירים רק דרך אחת לפופולאריות, והיא לגרום לאחרים להראות פחות שווים מהם. העלבה והפצת שמועות מרושעות נראות להם כמו כרטיס כניסה מצוין להיכל הפופולאריות, ולא מזיז להם שמישהו נפגע בדרך.

מצד שני, אלה שכבר פופולאריים צריכים לשמור בכל מחיר על המעמד שלהם. גם אם זה כולל ללכלך על החברה הכי טובה שלהם. תמיד טוב שיש מישהו מושפל למטה שמדגיש עד כמה הם מעליו.

שמועות ורכילות
שמועות ורכילות הן הנשק המילולי החזק ביותר. בדרך כלל מפיצים את השמועה מאחורי הגב של האומלל, ועד שהוא מגלה את זה כל השכבה כבר יודעת שהוא מנסה להשתכר ע"י שתייה של מי פה, או שתפסו אותו גונב קונדומים מבית מרקחת.
אפילו שהשמועות בדרך כלל מומצאות ושהקשר בינן לבין המציאות מקרי בהחלט, הן מספקות תעסוקה לכל השכבה. להעביר רכילות כזאת זו מצווה, ומי שמעביר אותה הלאה מוכיח שהוא בעניינים. כך השמועה מתפשטת לה במהירות, ועכשיו לכו תוכיחו שאין לכם אחות.

שמועות יכולות להיות גם איום יעיל. מה תעשו אם מישהו יאיים עליכם שאם לא תתנו לו להעתיק מכם במבחן, הוא יספר לכולם שתפסו אתכם מנסים לגנוב את טופס הבחינה?

אף אחד לא יטפס עלי
גם אם אתם בין היותר פופולאריים בשכבה, יש מצב שמישהו מנסה מדי פעם לטפס על הגב שלכם כדי להראות חשוב או כדי לקבל קצת תשומת לב. אם לא בא לכם להיות סולם, אתם יכולים לנסות את הטיפים הבאים:

להקטין את הנזק
לא משנה מה תגידו או מה תעשו, תמיד יהיו כאלה שיעדיפו להאמין לשמועה ולא לכם. אם זה הדבר הכי מעניין שיש להם בחיים, לא תוכלו לגזול מהם את ההנאה הזאת. המטרה שלכם היא להקטין את הנזק, ולא לגרום לכך שכולם יאמינו לכם.

להתעלם מהמניאק שהפיץ את השמועה
אם מה שהכי בא לכם לעשות הוא לתפוס את המניאק שהפיץ את השמועה ולצעוק עליו מול כולם כדי שידעו שאתם צודקים והוא סתם קשקשן, תעצרו רגע. כך רק תגרמו לו ולאחרים לחשוב שכנראה שיש משהו אמיתי בשמועה, ושיש לכולם מזל שהוא הפיץ אותה. עדיף להתעלם ממנו לגמרי. אבל אם אתם ממש לא יכולים להתאפק ופשוט חייבים להגיד לו משהו, עדיף שתחכו עד שתרגעו מההלם.

להיות קול
אין טעם להתחרפן ולרוץ בין כל ילדי השכבה כדי לספר להם שהרכילות שהפיצו עליכם היא שקר אחד גדול. כך רק תוסיפו עוד עניין מסביבכם ותגרמו לכך שגם מי שעוד לא קיבל עדכון ישמע את השטויות שמדברים עליכם. במקום זה שחקו אותה קול. כשנשמה טובה תבוא לעדכן אתכם על הרכילות, אתם יכולים לענות בגיחוך מזלזל - "אה, זה מה שמספרים עלי? מעניין למה שמישהו יטרח כל כך להפיץ שקרים".

הגישה הקולית תעזור לכם להשיג שני דברים: קודם כל אתם מראים לאחרים שאין לכם מה להסתיר. אם הייתם מנסים להגן על עצמכם הם היו בטוחים שאתם מנסים להסתיר את האמת. בנוסף, אתם גורמים להם לחשוד באמינות של מפיץ השמועה, ולחשוב מה הוא בעצם מנסה להשיג בכך שהפיץ אותה.
ואגב, גם אם יש לכם משהו להסתיר, עדיין הכי טוב לשחק אותה קול.

תפיצו את הרכילות בעצמכם
אולי זה נשמע לא הגיוני, אבל אם תפיצו את השמועה עליכם בעצמכם תהפכו אותה לבדיחה. אתם יכולים להגיד בחיוך "שמעתם מה אומרים עלי? איזה קטע...". רק שימו לב שאתם לא אומרים את זה בכעס או בעלבון. זה יהרוס או השואו.

השמועה באמת נכונה?
אם שואלים אתכם אם השמועה באמת נכונה, אתם יכולים לענות: "בטח שלא, אבל מה זה משנה. יותר מעניין למה הוא טרח בכלל לספר עלי את זה" - ובכך לגרום לכולם להתייחס לזה שהפיץ את השמועה במקום אליכם. אבל אם השמועה באמת נכונה ולא סתם המצאה, תוותרו על ה"בטח שלא". לא כדאי לצאת שקרנים.

אתם לא כאלה
אל תנקמו במפיץ השמועה בכך שתפיצו עליו רכילות בעצמכם. אתם יותר טובים מזה.