תקועים מרוב לחץ?

קרה לכם שהייתם צריכים לקבל החלטה גורלית, כמו לאיזו מגמה ללכת, האם להתחיל עם מישהו או מה ללבוש למסיבה? לפעמים מרוב מחשבות והתלבטויות נכנסים למצב "קפוא", שבו לא מצליחים לבחור בכלום.החלטות כאלה יכולות להיות מלחיצות מאוד, ולכן מאוד לא נעימות. קבלו כמה טיפים שיוכלו לעזור לכם בפעם הבאה שתכנסו למצב כזה.

אנחנו נלחצים כי אנחנו מפחדים לטעות
בהחלטות גורליות, הגורם מספר 1 ללחץ הוא הפחד מטעות. מה יקרה אם בחרתי ללמוד מתמטיקה ברמה מוגברת ואני לא אצליח? כאשר מנתחים את ההחלטה כדאי לחשוב מה יכול לקרות אם יסתבר שטעיתם. מה הדבר הכי גרוע שיכול לקרות אם תציעו למישהו לצאת לדייט והוא לא יסכים?

לפעמים מרגישים שאם מקבלים החלטה, היא תקבע את גורלנו לנצח ולא נוכל להחזיר את הגלגל לאחור. אבל בטח שמעתם על תלמידים שעברו מגמה, שיפרו בגרויות, החליפו חברים והתגברו על הופעה מאוד לא אופנתית במסיבת הסיום.
כשמבינים טוב יותר מה מלחיץ בקבלת ההחלטה, וכשמבינים מה מתוך ההחלטה אפשר לשנות גם בעתיד - קל יותר להתרכז בקבלת ההחלטה עצמה.

מי אמר שצריך לבחור?
אבל חכו רגע - מי אמר שבשביל לקבל החלטה צריך בכלל לבחור?
דמיינו שיש לכם שני חברים טובים, שכל אחד מהם הזמין אתכם לצאת איתו הערב. ברור לכם שאתם חייבים לבחור ביניהם, ומי שלא תבחרו בו - יעלב ולא יסלח לכם בחיים. מצב כזה יכול להכניס אתכם ללחץ, ויכול להיות שתעדיפו להשאר בבית ולהגיד שאתם חולים, העיקר שלא תפגעו באף אחד מהחברים שלכם. זה נקרא להכנס למצב "קפוא" ולא להיות מסוגלים לקבל החלטה.

לפעמים באמת עדיף להשאר בבית, אבל החלטה כזאת היא הגיונית רק אם מבצעים אותה לעיתים רחוקות, ובתנאי שהיא לא מרתקת אתכם לבית עד סוף כיתה י"ב.

שווה לבדוק אם אפשר למצוא פתרון שיוציא אתכם בסדר עם שני החברים. אולי אפשר לקבוע עם שניהם ביחד, או להגיד לאחד החברים שכבר קבעתם משהו להיום אבל תשמחו לקבוע איתם למחר.

אבל בעצם ואבל בעצם
כשמנסים לנתח בחירה קשה, מצליחים למצוא טיעון נגדי לכל רעיון שעולה. אם אתם צריכים לבחור בין שתי מגמות לימוד, בטוח שתצליחו למצוא יתרונות וחסרונות לכל מגמה עד שתבלבלו את עצמכם לגמרי ולא תהיו מסוגלים לבחור ביניהן.
במקרה כזה - קבעו לעצמכם זמן למחשבות (למשל - בשבוע הקרוב). אם לא תצליחו למצוא סיבה טובה לבחור באחת האפשרויות עד שיגמר לכם הזמן, עברו לשלב הבא - סיוע חיצוני.

מה הם כבר מבינים בזה?
היתרון בקבלת עצה ממישהו אחר הוא שבמקרים רבים הוא לא מעורב רגשית כמוכם בהחלטה, ולכן הוא יכול לראות את הדברים קצת אחרת ולספק זווית ראיה חדשה.

החסרון הוא שאין לו היכרות מעמיקה עם המצב ויכול להיות שהוא לא באמת יבין את ההתלבטות שלכם. חוץ מזה שגם לא בטוח שכל כך בא לכם שאחרים ידעו בדיוק מה מטריד אתכם ובמה אתם מתלבטים.

אבל בדרך כלל אפשר לסמוך על זה שתמצאו מישהו שאכפת לו מכם ושגם יהיה מסוגל להבין את ההתלבטות שלכם. זה יכול להיות חבר טוב, הורה, אח או שכנה מגניבה. כדאי להקשיב לאדם שאליו אתם פונים. גם אם העצה שלו לא תראה לכם, עצם זה שתשמעו את עצמכם מדברים על ההתלבטות כבר יעזור לכם להבין טוב יותר מה אתם מעדיפים.

ואם למרות הכל לא תצליחו לצאת מהבלבול, תוכלו לבחור את אחת מבין שיטות ההחלטה הבאות:

שיטת מינימום הסיכון
בחרו באפשרות שבה אם תטעו, לא יגרם לכם נזק גדול מדי.

שיטת האתגר
האמינו בעצמכם, ובחרו באפשרות שאתם יודעים שאם קצת תתאמצו - תביא אתכם למקומות חדשים, טובים יותר.

שיטת האינטואיציה
בחרו בחלופה שבמבט ראשון נראתה לכם טובה יותר, אפילו שבהמשך הצלחתם למצוא טיעונים נגדה.
ועוד משהו
גם אם זה לא נראה כך, אין כמעט החלטה בעולם שאי אפשר להפוך אותה במקרה של טעות. האנשים המצליחים ביותר בעולם - העשירים, המדענים, הפוליטיקאים, והסלבז - כולם ידעו להתמודד עם הטעויות שלהם ולהמשיך להתקדם.