יחסים חד צדדיים עם החברים שלכם? תאותתו להם

אתה זה שתמיד מצלצל לחבר שלך, מציע לו לצאת לבלות, אבל הוא כמעט ולא מצלצל אליך? את קונה לחברה שלך ממתקים בקיוסק, והיא בינתיים מדברת עם אחרים? ברוכים הבאים לעולם היחסים החד-צדדיים. תתפלאו, אבל כמעט כולם מרגישים שהם נמצאים ביחסים חד-צדדיים עם החברים שלהם.
אתם בטח חושבים שהכי כדאי פשוט לתפוס את החבר או החברה לשיחה, לספר להם מה אתם מרגישים, ולראות אם הם יכולים להשתפר. יש חברים שיבינו מה אתם מבקשים מהם, אבל הם נדירים. רוב הסיכויים ששיחה כזאת תהיה בעייתית, ואולי לא תשיגו את מה שאתם רוצים. יש חברים שיבהלו מהלחץ המופעל עליהם ויתרחקו עוד יותר. יש כאלה שפשוט לא יבינו מה רוצים מהם, כי מבחינתם הם בסדר גמור והם ירגישו שאתם סתם מציקים להם.
חוץ מזה, אי אפשר לקיים "שיחת הבהרה" כזאת שוב ושוב. אם החברים שלכם לא יבינו מה אתם רוצים מהם, יהיה לכם קשה לתפוס אותם לשיחה נוספת כדי לספר שוב את אותו הסיפור.

אז לא לנסות אפילו?
אם נראה לכם שאפשר לדבר עם החבר או החברה שלכם בלי שהם יצחקו עליכם ובלי שהם ירוצו לספר את זה לכל השיכבה - אז שווה לנסות. אבל אם אתם חושבים שזה לא ממש יפתור את הבעיה, כדאי שתכירו את שיטת האיתותים.

תאותתו להם
אז מה עושים? מאותתים לחברים שלכם שאתם לא מרוצים מהיחסים החד-צדדיים ביניכם. יכול להיות שהם לא עושים לכם שום דבר בכוונה, ושהם אפילו לא מודעים לתחושות שלכם. איתות הוא דרך עדינה לגרום להם להבין מה אתם מרגישים.
לשיטת האיתותים יש שלושה שלבים:

1. תנו איתות לחברים שלכם
הדרך היעילה ביותר לאותת לחברים שלכם שאפשר לשפר את המצב היא לחקות את ההתנהגות שלהם. אם הם מתעלמים מכם - תתעלמו מהם בחזרה. אל תתקשרו אליהם, אל תצאו איתם בהפסקה ותמצאו לכם דברים אחרים לעשות במקום לרדוף אחריהם. רק תעשו את זה בעדינות ותשימו לב שאתם לא מגזימים. המטרה היא לא להיות מגעילים אליהם או "להחזיר" להם. המטרה היא לרמוז מה אתם מרגישים. אם החברים שלכם רגישים מספיק, הם יבינו את המסר והיחסים ביניכם ישתפרו. ואם הם לא יבינו - תצטרכו לעבור לשלב הבא.

2. תבדקו אם הם מאותתים לכם
אם המצב לא משתפר, זה הזמן לפעול הפוך. נסו לגלות מה האיתותים שמעבירים אליכם החבר או החברה. למה הם מתעלמים מכם? למה הם לא מוכנים לקבוע איתכם?

מצד אחד, יכול להיות שאתם מפרשים לא נכון את המצב, ושאין שום כוונה פוגעת מאחורי ההתנהגות של החברים שלכם. אולי במקרה הם באמת היו מאוד עסוקים, קבעו כבר עם חברים אחרים ולא שמו לב שאתם נפגעים. מצד שני, יכול להיות שבמודע או בתת מודע גם הם מעבירים אליכם איתותים, כי הם מתקשים להגיד לכם דברים ברורים במילים.
אם תגלו את האיתותים שהחברים שולחים לכם, תוכלו להבין איך הם רואים את מערכת היחסים ביניכם. יכול להיות שהחבר רומז לכם שהוא נהנה לצאת איתכם לסרט, אבל ממש לא כיף לו לצאת איתכם למסיבה. יכול להיות שהחברה אוהבת להיות איתכם בהפסקה, אבל אחרי הצהריים היא מעדיפה לעשות דברים אחרים.

נסו לתת סיבה פשוטה ולא מעצבנת לכל איתות שאתם קולטים. נסו לחשוב, לפחות בשלב הזה, שהחברים שלכם חושבים עליכם דברים טובים. אם מצאתם הסבר טוב להתנהגות של החברים שלכם, ואתם מרגישים שזה עוזר לכם לשפר את היחסים איתם - אתם בדרך הנכונה. ואם לא - תעברו לשלב הבא.

3. די עם האיתותים האלה
אותתם לימין, אותתם לשמאל, ועדיין המצב נשאר כפי שהיה.
ניסיון השיחה נכשל, החברים שלכם לא הבינו או לא שמו לב לאיתותים שלכם, ואתם ניתחתם את האיתותים שלהם והגעתם למסקנה שאולי אין להם כוונות לפגוע בכם, אבל כנראה שלא תצליחו לשנות את ההתנהגות שלהם.
עכשיו הגיע הזמן להחליט. האם אתם רוצים להפחית את הציפיות מהחברים שלכם כדי למנוע תיסכול נוסף? האם אתם מוכנים לבלוע את העלבון ולהמשיך במצב הקיים, החד-צדדי? אתם יכולים לבחור בכל אפשרות שנראית לכם מתאימה, ושתהיו מרוצים ממנה. העיקר שתדעו למה אתם יכולים לצפות מהחברות הזאת. לא כל חבר הוא החבר הכי טוב בעולם, ובהחלט יש מקום גם לחברים פחות קרובים.