למה באמת ההורים שואלים כל כך הרבה שאלות?

להורים יש נטיה לשאול יותר מדי שאלות, עד שלפעמים נראה שאין להם מה לעשות בחיים חוץ מלהדחף לכל מה שאתם עושים. אבל בניגוד למה שנהוג לחשוב, ההורים לא שואלים את כל השאלות האלה כדי לחדור לפרטיות שלכם או כדי לשלוט עליכם.
לא, זה לא בשביל לשגע לכם את השכל
הם שואלים כי אכפת להם, בגלל שהם דואגים לביטחון שלכם, ומפני שגם הם היו מתבגרים פעם ונראה להם שהם יכולים לחסוך מכם כמה מאי הנעימויות הקשורות לגיל הזה.

שאלות כמו לאן אתם הולכים, עם מי אתם יוצאים, מה תעשו שם ובאיזו שעה תחזרו לא נועדו להציק לכם, אלא להגן עליכם. יש הורים שמנסים להגן על הילדים שלהם יותר מדי, ומנסים לאסור עליהם לעשות דברים שהם עצמם עשו כשהיו צעירים. יש הורים שמגנים על הילדים שלהם פחות מדי. הם היו יכולים לחסוך מהילדים שלהם כמה התנסויות לא נעימות, חלקן מסוכנות.

בואו נבדוק את השאלות המעצבנות שהורים הכי אוהבים לשאול.

שאלה מעצבנת מספר 1 - לאן אתם הולכים?
למה לדעתכם ההורים שואלים אותה?
לדעתכם יש שלוש סיבות לכך שההורים שואלים לאן אתם הולכים: כדי להיות חטטנים, כדי למנוע מכם ללכת לשם או כדי לעקוב ולרגל אחריכם.
בואו נניח לרגע שגם אם ההורים שלכם אכן מתעניינים יתר על המידה בפרטים הקטנים של החיים שלכם (כלומר, הם חטטנים), הם גם אוהבים אתכם מספיק כדי לרצות לעשות לכם טוב, ולהגן עליכם מפני סכנות שהם רואים ממרום זקנתם ונסיונם.

אז איזה טוב רוצים ההורים לעשות בשאלה הזאת?
ההורים שואלים לאן אתם הולכים כדי להיות בטוחים שאתם הולכים למקום בטוח שמתאים לגיל שלכם. יכול להיות שההורים ימנעו מכם ללכת למקום שנראה להם לא מתאים בשבילכם. הסיבה אינה להרוס לכם את הכיף, אלא למנוע מכם להכנס לצרה.

לפעמים הלחץ החברתי שמופעל עליכם ללכת למקום מסוים, או הרצון העז לבלות בכל מחיר ,מונע מכם לראות את החסרונות שבמקום שאליו אתם הולכים. ההורים מנסים להציג בפניכם גם את הצד שאתם מנסים להתעלם ממנו.

שאלה מעצבנת מספר 2 - מתי תחזרו הביתה?
למה לדעתכם ההורים שואלים אותה?
כן, התשובה כבר ידועה. מה הם מתגעגעים אלינו כל כך?
אתם בטח גם עונים להם תשובות כמו "אני אחזור כשירד הגשם הראשון", "לפני שאני אסתפר" או סתם "לא יודע".

למה באמת ההורים שואלים אותה?
ההורים לא רוצים למנוע מכם לצאת - הם באמת רוצים לדעת מתי לצפות שתחזרו (אולי יפרשו לכבודכם שטיח אדום או יכינו לכם ארוחה מפנקת...). הם לא מתכוונים לשלוח צוותי חילוץ אם תאחרו לחזור מהמסיבה. אבל הם כן רוצים לדעת מתי להתחיל לדאוג. אתם בטח לא מצפים שהם ידאגו לכם כל הזמן, יש להם עוד כמה דברים לעשות. הם רוצים להיות רגועים עד שעה מסוימת ולתת לכם להנות. אבל הם גם רוצים לדעת מתי להתחיל לדאוג שמשהו השתבש בתוכניות.

שאלה מעצבנת מספר 3 - עם מי אתם יוצאים?
למה לדעתכם ההורים שואלים אותה?
הקונפליקט של הורים נגד חברים עתיק בערך כמו הספרים שמכריחים אתכם לקרוא בשיעורי ספרות. בדרך כלל ההורים מרוצים מהחברים של הילדים שלהם, אבל לפעמים ישנם חברים שפשוט לא מוצאים חן בעיניהם. אתם בטח חושבים שההורים שואלים עם מי אתם יוצאים כדי למנוע מכם להפגש עם חברים שהם לא אוהבים.

למה באמת ההורים שואלים אותה?
הסיבה של ההורים הרבה פחות מתוחכמת. הם בסך הכל רוצים לדעת איפה לחפש אתכם במקרה הצורך. אם "יקרה משהו", וחס וחלילה שלא יקרה כלום, הם רוצים שיהיה להם כמה שיותר מידע כדי שיוכלו לעזור לכם לחזור בשלום. נכון, שום דבר לא יקרה, אבל ליתר בטחון...

אולי פשוט לשקר להם ולהוציא אותם מהווריד שלי?
שקר לא יוכל לעזור לכם להתחמק משאלות מעצבנות לאורך זמן. מספיק שיתפסו אתכם משקרים פעם אחת כדי לפגוע באמון שההורים נותנים בכם. ברגע שהאמון של ההורים יפגע, יהיו פחות דברים שהם ירשו לכם לעשות, ולפני כל יציאה הם ישאלו הרבה יותר שאלות.

אם אין לכם מה להסתיר, הכי פשוט יהיה לענות על השאלות ולצאת לבילוי. ויתור קטן על הפרטיות הוא תשלום שכדאי לשלם כדי לזכות באמון של ההורים שלכם.

אבל אם יש לכם מה להסתיר, כדאי שתבדקו אם אתם בטוחים בעצמכם. האם אתם מרגישים נוח עם מה שאתם הולכים לעשות? אתם באמת רוצים לפגוש את האנשים האלה ולהגיע למקומות האלה? או שאתם לוקחים סיכון מיותר מסיבה כלשהי?