אלופים במתימטיקה

רוצים לשפר את הציונים במתימטיקה ונראה לכם שאין סיכוי? אם תחשבו כמו ספורטאי, עד סוף השנה תוכלו להיות אלופים.
כשראיתי את הציון במבחן במתימטיקה חטפתי שוק. אחרי שנרגעתי מההלם הראשוני קיבלתי החלטה אמיצה - לשפר באופן דחוף את הציונים שלי במתימטיקה. רצתי הביתה, התיישבתי ליד השולחן, פתחתי ספרים ומחברות, חידדתי את העיפרון ו... זה בערך הכל. כמובן שלא הבנתי כלום ולא הצלחתי לפתור אף תרגיל. טלפון בהול למורה הפרטי הבהיר לי שאצטרך לקחת שיעורים באופן קבוע במשך כל השנה. נזכרתי שבעצם יש לי דברים יותר חשובים לעשות ובזה נגמר החלום שלי להפוך לגאון הכיתה במתימטיקה.

להכנס לראש של ספורטאי
אבל מסתבר שיש דרך להפוך לאלופי מתימטיקה - אם תנסו להסתכל על זה בצורה שונה.
דמיינו לרגע שאתם ספורטאים מקצוענים (נניח שמילדות חלמתם להיות אלופי ישראל בפינג פונג), והחלום שלכם הוא לשפר את הדירוג שלכם. אם אתם מדורגים במקום ה-28 ובא לכם להיות מדורגים במקום השלישי (מה רע במדליית ארד?), לא תוכלו להשיג את זה תוך כמה ימים. סביר יותר שבכל תחרות תרצו להשתפר קצת ולעלות באופן הדרגתי בדירוג, עד שבסופו של התהליך תגיעו למקום הרצוי.

אותו הדבר קורה במתימטיקה. אם הציונים שלכם הם בסביבות ה-70, קשה להאמין שכבר במבחן הקרוב תוכלו לקבל 85. אבל יש סיכוי טוב שתוכלו להשיג את זה אם תחליטו שאתם רוצים להשתפר בהדרגה ובאופן קבוע.

מטרות הגיוניות
הדבר הראשון שספורטאי עושה הוא להציב מטרות הגיוניות. אולי זה נשמע פשוט, אבל צריך להזהר לא ליפול למלכודת 'המטרה המוגזמת'. אם המטרה שלכם תהיה לשפר את הציונים בעשרים נקודות כבר במבחן הקרוב, יש סיכוי גבוה שלא תצליחו לעמוד בה ותהיו מתוסכלים. סביר גם שהתסכול מחוסר ההצלחה יגרום לכם לנטוש את הפנטזיות על שיפור הציונים במתימטיקה. 'אין לי סיכוי, לא כל אחד יכול להצליח במתימטיקה', תגידו לעצמכם ותלכו לראות טלוויזיה.

הרעיון הוא להציב מטרה שתיתן לכם מוטיבציה להתאמץ, ועם השקעה הגיונית מצדכם תצליחו להשיג אותה. לשפר את הציון במבחן הקרוב ב-5 נקודות זה משהו שאפשר לעשות, לא?

בשביל להיות אלופים צריך לחשוב בקטן
כשמסתכלים על מטרה גדולה, כמו שיפור של 15 עד 20 נקודות במתימטיקה, נראה שאי אפשר להשיג אותה. היא נראית כל כך רחוקה, שאפילו לא שווה לפנטז עליה ולהתאמץ בשבילה. אם לא נראה לכם שאתם יכולים להשיג את המטרה שלכם בקרוב, אתם מעדיפים פשוט לוותר עליה.

לכן עדיף לחלק את המטרה הגדולה לכמה מטרות קטנות. שיפור של 5 נקודות במבחן הקרוב, עוד 5 נקודות במבחן שאחריו וכן הלאה, כך שעד סוף השנה תשפרו את הציון הסופי ב-15 עד 20 נקודות. כשמסתכלים בקטן המטרות נראות הגיוניות, ואתם אפילו יכולים לעשות רשימה של הפעולות שצריך לעשות כדי להשיג אותן.

כדי לקבל ציון גבוה יותר במבחן הקרוב במתימטיקה תצטרכו לחזור על החומר, אולי לקחת שיעורים פרטיים בנושאים שאתם מתקשים בהם ולתרגל הרבה (באסה, אבל אין מה לעשות). אם תקבעו מראש כמה זמן אתם מתכוונים להקדיש לכל פעילות, גם תהיו מעולים במתימטיקה וגם ישאר לכם זמן לדברים מעניינים יותר.

מגיע לכם פרס
ספורטאי שזוכה במקום הראשון מקבל מדליה. גם לכם מגיע פרס אחרי שהתאמצתם כל כך כדי לשפר את הציונים במתימטיקה. תחליטו למשל שאחרי שתסיימו לתרגל את מה שתכננתם להיום תצאו עם חברים, ואחרי שתצליחו לפתור כמה תרגילים בנושא שעד עכשיו לא הבנתם תקנו לעצמכם את החולצה המהממת שכבר מזמן רציתם.

רוצים לראות כמה התקדמתם ולהיות גאים בעצמכם? עשו רשימה ובה כל המטרות שלכם וכל המשימות שצריך לעשות כדי להשיג אותן. תקבעו כמה זמן אתם מתכוונים להקדיש לכל משימה ועד מתי צריך להספיק לעשות אותה. בכל פעם שתרגישו שנמאס לכם ממתימטיקה ואתם תקועים במקום, הציצו ברשימה ותראו כמה התקדמתם. זה לא יהיה קל להתקדם, אבל גם לא בלתי אפשרי. ועם קצת מאמץ (לא יותר מדי) תוכלו להפתיע את עצמכם ולהגיע למטרה בלי להתייאש בדרך.