חמשת הדברים הכי מלחיצים, ומה אפשר לעשות איתם

לכל אחד יש את הדברים שמלחיצים אותו. זה יכול להיות המבחן במתמטיקה, הפקאצה שחייבת לזרוק משפט מגעיל בכל פעם שהיא רואה אתכם, או ההורים שרבו בבוקר ואתם שוב מפחדים שהם עומדים להתגרש.אבל מסתבר שיש כמה דברים שמלחיצים את כולם. כך שאם אתם נלחצים מהם, תהיו בטוחים שאתם לא לבד. אם הייתם יכולים לשאול את כל מי שנכנס בשער בית הספר מה מלחיץ אותו, הייתם מגלים שכמעט כולם אומרים בעצם את אותם הדברים.

1. מה אחרים חושבים עלי
מסתבר שזה אחד הדברים הכי מלחיצים בעולם. אתם רוצים להיות מקובלים, רוצים שיאהבו אתכם ויחשבו שאתם שווים. בשביל שיחשבו עליכם דברים טובים, אתם מתנהגים כמו שאתם חושבים שאחרים מצפים מכם. זה כולל בגדים, מוסיקה, בילויים, השקעה בלימודים, תחביבים ובעצם כמעט את כל מה שאתם עושים. אתם נועלים נעלי נייק כדי שיחשבו שאתם קול, ודואגים שאף אחד לא ידע שראיתם ערוץ הקניות אתמול בלילה, כי כולם יצחקו עליכם בגלל זה עד הצבא.
המצב אפילו מלחיץ יותר אם אתם חושבים להתחיל לשתות או לעשן בשביל להיות מקובלים יותר.

לבדוק כל הזמן מה אתם עושים ולנחש מה אחרים יחשבו על זה, ולבדוק כל הזמן מה אחרים עושים כדי לחשוב עליהם דברים בגלל מה שעשו - זה באמת המון עבודה. אבל מסתבר שככל שהבטחון העצמי שלכם גבוה יותר, כך אתם פחות צריכים את האישור של האחרים למה שאתם עושים. כשתהיו במצב שאתם יכולים להתנהג יותר כמו שאתם רוצים ופחות כמו שאתם חושבים שאחרים מצפים מכם, תרגישו איך הלחץ יורד מכם.

2. הציונים שלי
תאמינו או לא, אבל כולם דואגים לציונים שלהם. אפילו אלה שכאילו לא אכפת להם. המצטיינים לחוצים להמשיך להיות מצטיינים, ואלה שעוברים בקושי חולמים בלילה על ציון אחד טוב בתעודה שלהם. נכון שזה שהמורה תחשוב עליכם דברים טובים לא ממש נחשב, אבל בכל זאת ציון טוב הוא הוכחה לכך שאתם שווים. קצת כבוד עוד לא הזיק לאף אחד.

הבעיה היא שלהשיג ציונים טובים זו עבודה קשה. צריך להקשיב בשיעורים, להכין שיעורי בית ועבודות, להתכונן למבחנים ולעשות אותם כמו שצריך. וגם להתחנף למורה עוזר לפעמים. יש שיטות לעשות את השיעורים יותר בקלות וללמוד בצורה יעילה למבחנים. אם תלמדו את השיטות האלה תוכלו להרגיש טוב יותר עם הלימודים שלכם, וכל העניין הזה יהיה פחות מלחיץ.

3. אין לי זמן
שיעורים בתנ"ך, מבחן באנגלית, סרט בערב, אירובי אחרי הצהריים, ללכת לקנות נעליים, לעשות בייביסיטר לשכנים, לא להפסיד אבודים, מזמן לא ביקרתי את סבתא אבל הבטחתי ליעל שנפגש, וגם תומר אמר שהוא חייב לדבר איתי, מעניין על מה... וחוץ מזה צריך לסדר את החדר ולא לשכוח לעזור לאחי הקטן להכין את העבודה על תיבת נוח. מישהו יכול לתת לי קצת זמן???

קודם כל תרגעו, זה לא רק אתם. לאף אחד אין זמן. אתם פשוט רגילים לעשות כל הזמן דברים, ולוקחים על עצמכם הרבה משימות. מתי בפעם האחרונה אחת המשימות שלכם היתה לנוח? מתי בפעם האחרונה לא עשיתם כלום (לבהות במחשב לא נחשב לא לעשות כלום)?

אפשר לעשות סדרי עדיפויות לכל המשימות שלכם, ולראות מה דחוף יותר ומה פחות. כדאי גם שלפחות אחת המשימות במשך היום תהיה לא לעשות כלום ולהרגע מכל הלחץ. נכון שהכל נראה חשוב באותה מידה, אבל סדרי עדיפויות יעזרו לכם לדעת באיזה סדר לעשות את הדברים. כך תדעו שעשיתם את הדברים הכי דחופים, לא תלחצו שתגיעו למבחן לא מוכנים, ותגלו שבמקום לבזבז את הזמן על דאגות כמו "אוי, אין לי זמן, בחיים לא אספיק את כל זה" אתם מספיקים לעשות יותר ממה שחשבתם.

4. בעיות במשפחה
כמה חבל שאין משפחה מושלמת שבה לא רבים, לא חסר כסף וכולם מבינים אחד את השני. אבל מה לעשות שדווקא במשפחה שלכם (ושל כל מי שמסביבכם) זה לא ככה. אתם רבים עם ההורים ועם האחים שלכם, ההורים רבים אחד עם השני, לא תמיד יש מספיק כסף לכל מה שרוצים, והרבה פעמים אתם מרגישים שאף אחד בבית לא מבין אתכם ולאף אחד לא באמת אכפת מכם.

כנראה שמה שבאמת קורה זה שלהורים שלכם דווקא כן אכפת מכם, אבל לא תמיד הם יודעים איך להראות את זה. וגם לא תמיד אתם יודעים להסביר להם מה מפריע לכם. נכון שריבים הם חלק מהחיים, אבל אפשר ללמוד שיטות לתקשורת טובה יותר בינכם לבין ההורים והאחים שלכם.

לפעמים אתם מודאגים כשאתם שומעים את ההורים שלכם רבים יותר מדי, ומפחדים שהם יתגרשו. יכול להיות שאתם כבר חיים במשפחה גרושה, וקשה לכם עם זה. רוב ההורים רוצים שלילדים שלהם יהיה טוב, ויש דרכים להשיג את זה. צריך רק מישהו עם אומץ שידבר ויגיד מה מציק לו (וזה בהחלט יכול להיות גם אתם...). זה יכול לקחת קצת זמן והרבה שיחות ונסיונות, אבל אפשר למצוא בעולם, וגם בשכונה שלכם, משפחות מאושרות.

5. מה יהיה איתי?
נכון שהעתיד נראה רחוק, אבל מדי פעם הוא נכנס למחשבות שלכם ומציק לכם. איך זה לסיים את התיכון? מה תעשו עד הגיוס? איך תסתדרו בצבא? מה תעשו אחרי הצבא? איך תסתדרו בעולם האמיתי? בדרך כלל המחשבות האלה לא נעימות, וכשהן עולות אתם מעדיפים לא לחשוב עליהן אלא לסלק אותן. אבל אחרי כמה זמן המחשבות שוב חוזרות ומטרידות אתכם.
הדרך הכי טובה לטפל במחשבות האלה היא דווקא כן לחשוב עליהן. אין טעם לדאוג מה יהיה, כי זה מלחיץ ולא עוזר. אבל אם תבררו קצת לגבי העתיד, הלחץ הזה יכול לרדת. עדיין מוקדם מדי לתכנן את הטיול של אחרי הצבא, לחשוב מה תלמדו באוניברסיטה או לקבוע תאריך לחתונה. אבל אם תחשבו מה מעניין אתכם, מה אתם אוהבים לעשות, ואיך הייתם רוצים שהחיים שלכם יראו, תוכלו להתחיל להרגיש את הכיוון שאליו החיים שלכם הולכים. אתם יכולים לדבר עם אנשים שגדולים מכם כדי להבין איזה אפשרויות קיימות ולראות מה אחרים עושים אחרי סיום התיכון. זה יכול לתת לכם כמה רעיונות.