9 דברים שצריך לדעת כדי להצליח במתימטיקה

מתמטיקה היא אחד המקצועות שמעוררים הכי הרבה רגשות אצל התלמיד הממוצע, ועוד יותר אצל התלמיד הלא ממוצע. בואו לגלות את כל הסודות - איך להצליח במתמטיקה, לקבל ציונים גבוהים, ולהבין מה בכלל רוצים מכם.1. אל תתרגשו אם אתם לא מבינים כלום
אתם יושבים בשיעור מתמטיקה ולא מבינים כלום? אתם לא היחידים. האמת היא שזה קורה מדי פעם לכל מי שלומד מתמטיקה, ואפילו למורים שלכם. יש נטיה כזאת, לנושאים במתמטיקה, להראות בלתי מובנים במבט ראשון.
הכי חשוב לא להתרגש מזה. מי שמצליח להתגבר על הרעד שעובר בו לנוכח משוואות משונות שמופיעות על הלוח, יוכל להבין אותן מהר יותר.

2. לתרגל
כן, מי שחשב שיש לנו פתרונות קסם מתאכזב עכשיו. אין מה לעשות. מתמטיקה צריך לתרגל, ולתרגל הרבה. רק כך מאמנים את המוח לפתור בעיות שהן קצת שונות ממה שאנחנו רואים בחיי היומיום שלנו. שבו ותרגלו. חוסר הנעימות שאתם אולי חווים בתרגול היא קטנה הרבה יותר מהתסכול שתחושו אם לא תתרגלו.

3. דוגמה אחת טובה
כשאתם לומדים נושא חדש במתמטיקה, חשוב שתבינו דוגמה אחת עד הסוף. תרגיל אחד שכולל בתוכו את מרבית החומר שלמדתם בנושא יגרום לכם להבין בדיוק, עד הסוף, איך פותרים אותו ואיך מסתדרים עם החומר הזה. ברגע שהתרגיל היחיד הזה יתקע לכם בראש, הבאים אחריו יהיו הרבה יותר קלים.

4. לעבוד בצורה מאוד מאוד מסודרת
נכון שאתם בני אדם, אבל כשאתם פותרים תרגיל במתמטיקה נסו לרגע לעבוד כמו תוכנית מחשב, כמו רובוט. כשאתם כותבים מבחן, פרטו כל חישוב, קטן ככל שיהיה. אל תשכחו שום פרט. אם תעבדו בצורה מסודרת, יש יותר סיכוי שלא תדלגו על פרטים חשובים ושלא תעשו טעויות שיהרסו לכם את כל התרגיל.

קל יותר ללמוד לעבוד בצורה מסודרת על תרגיל מאשר לפתור את התרגיל. פתרון מסודר יעשה רושם על המורה שלכם ויגרום לו לחשוב שהפכתם לגאוני מתמטיקה. גם אם הפתרון לא יהיה מושלם, לפחות תקבלו חלק מהנקודות על הדרך.

5. ללמוד מהתשובות
כשאתם מתרגלים במתמטיקה, נסו ללמוד מהתשובות איך הייתם אמורים לפתור את השאלה. כאשר מדובר בחומר חדש, שווה להציץ בתשובות לפני שאתם מנסים לפתור את השאלה בעצמכם.

השאלות במתמטיקה מבוססת על שיטת פתרון, שברגע שתבינו אותה כל מה שתצטרכו לעשות זה ליישם אותה, עם מעט שינויים. לכן חשוב שתשקיעו זמן בהבנת שיטת הפתרון.

6. למצוא שאלות מתחכמות
אחרי שהבנתם את שיטת הפתרון בנושא שאותו אתם מתרגלים, נסו לחפש שאלות "מתחכמות". שאלות כאלה אפשר למצוא במבחנים ישנים, באתרי אינטרנט או בספרי לימוד של בתי ספר אחרים (את הספרים שלכם אתם כבר תכירו...).

שאלות כאלה יחייבו את המוח שלכם להתמודד עם החומר מזוויות לא מקובלות. אחרי שתפתרו כמה שאלות כאלה תגלו שהן רק נראות קשות, ושעכשיו אתם מבינים את החומר הרבה יותר טוב. וואם אתם לא מצליחים לפתור את השאלות - קראו את התשובות שלהן ונסו להבין אותן.

7. לחזור כל הזמן לשורשים
החומר במתמטיקה מבוסס תמיד על חומר קודם. מדי פעם חשוב לקרוא את החומר הקודם, כדי להבין יותר טוב את החומר שאתם לומדים עכשיו.

8. לא לחשוב יותר מדי במבחן
מבחן במתמטיקה מנסה לבדוק האם אתם מכירים את שיטת הפתרון שבה משתמשים כדי לפתור את התרגיל. אם תרגלתם את שיטת הפתרון הזאת מספיק, אתם אמורים להצליח לפתור את מרבית השאלות במבחן. אם תרגלתם גם כמה שאלות מתחכמות, תצליחו לפתור את המבחן כולו.

מכיוון שהמבחן הוא לא זמן טוב להתחיל ללמוד מתמטיקה, נסו לא לחשוב יותר מדי בזמן שאתם עונים על השאלות. זכרו שהמטרה שלכם כשאתם רואים שאלה במבחן היא להזכר מהי שיטת הפתרון המתאימה, ולהשתמש בה. כן, כמו רובוט.

9. חשוב שתאמינו בעצמכם
אף אחד לא נולד גאון במתמטיקה, גם לא אלה שמקבלים תמיד 100 במבחן. והרבה אנשים, שהם לא יותר חכמים מכם, הצליחו לעבור את המבחנים ולפתור את התרגילים האלה. הכי חשוב שתאמינו בעצמכם. שתדעו שאתם יכולים להצליח באתגר הזה ששמו מתמטיקה בלי להכנע. אם לא הבנתם משהו - תקפו אותו מכל כיוון אפשרי, העזרו באחרים, ורק אל תכנעו. התגמול שתקבלו יהיה מתוק.